יום שבת, 19 באוקטובר 2013

מדע, ידע או דעה: הכינוס החמישי לתקשורת המדע בישראל (כולל הבחירות שלי)


ב- 3-4 לנובמבר יתקיים הכינוס החמישי לתקשורת המדע בישראל. 

יש לי סנטימנטים: לפני שנתיים השתתפתי בפאנל "הבלתי ממוסדים" בכינוס השלישי. יש וידאו של הפאנל ביו-טיוב, שבו אני לא מסוגלת לצפות, ושהוא אחד התוצאות הראשונות שעולות כשמחפשים את השם שלי בעברית. 

בשנה שעברה היה פאנל מעניין מאד על "כתבת הפטריות" של כלכליסט. לפטריות היו משהו כמו מיליון כניסות (נכון ללפני שנה) והיא היתה נקודת מפנה בכיסוי של מדע בישראל. היא מעלה הרבה שאלות לגבי מה המטרה של כיסוי של מדע בתקשורת הפופולרית, איזה רמה של דיוק אמורה להיות לו, עד כמה סומכים על עיתונאים (לעומת עד כמה סומכים על בלוגרים הזויים, לדוגמה). בזמנו רציתי לכתוב על זה בבלוג אבל לא יצא. 

בשנה שעברה אחד מאורחי הכבוד היה רוברט קרולוויץ' מתוכנית הרדיו/פודקאסט Radio Lab. השתתפתי ב"כתת האומן" איתו. זה היה סוג של לגעת באבק כוכבים. גם הוא דיבר על האתגר של לעשות תוכנית מדעית שמדברת לציבור מאד רחב (וצעיר, הרבה פעמים). לי לפעמים קל להתנשא ולהתעלות על התכנים של Radio Lab, ולהעדיף תוכניות יותר שוליות, ודווקא לכן היה מאד מעניין להבין את הבחירות שמייצרות את התוצר הזה. הוא גם דיבר על העבודה הטכנית הקפדנית שלהם, שזה היה ממש מגניב. מבחינת איכויות הפקה קשה להרגיש אפילו בינוני וסביר ביחס אליהם. 

בכל אופן, די לדבר על העבר. יותר מעניין לדבר על מה שהולך להיות השנה! 

דבר ראשון, השנה, למרבה הנוחות, הכנס בתל-אביב. ספיציפית בבניין טרובוביץ' באוניברסיטת תל-אביב, שידוע גם כבניין עם הלבנים האדומות, וגם כבניין שבו עשיתי פסיכומטרי (אם כי זה ידוע לפחות אנשים).

דבר שני, הכנס שוב תפח והוא משתרע על פני יומיים שלמים, מה שיוצר קצת בעיה לאנשים מסכנים שיש להם day job. ביום הראשון יש מושבים יותר כלליים, והיום השני מתחלק לשניים: כיתות אומן, שזה יותר מעשי, והחלק היותר אקדמי של הכנס, שבו אנשים מציגים את מחקריהם. החלק הזה הכי גדל השנה לדעתי ביחס לשנים קודמות, וזה משמח. 

דבר שלישי, גם השנה יש אבק כוכבים, בדמות חורחה צ'אם, האיש שמאחורי ה- PhD Comics והאיור המגניב שבראש הפוסט הזה. 

המושב שהכי מעניין אותי הוא המושב בנושא חיסון הפוליו שיתקיים בראשון אחר הצהריים, בהשתתפות (בין שאר המכובדים) קרן לנדסמן. סיבה אחת לזה היא שאני רואה את עצמי כחוקרת ספקנות, ונושא החיסונים הוא אחד הנושאים החביבים על התנועה הספקנית. אני חושבת שבסיפור של הפוליו אפשר לראות את אחד הדברים המעניינים שמאפיינים גם את תקשורת המדע וגם את הספקנות: ההרגשה של כל הצדדים המעורבים שהם ה- underdogs. פעם אני אכתוב על זה יותר, בלי נדר.  

אני גם מאד רוצה להגיד למושב השני מבין המושבים האקדמיים, שמרוכזים בו רוב המחקרים שעוסקים במדיה חדשה. 

חוץ מזה מעניין אותי המושב בנושא ארכיאולוגיה, בעיקר בזכות הדיון על המדעיות של הארכיאולוגיה בגיליונות האחרונים של אודיסיאה

בקיצור, מניסיון העבר ומהתוכניה הנוכחית, מומלץ. פה יש תוכניה של הכינוס, וההרשמה היא באמצעות שליחת מייל ל: safracen@post.tau.ac.il. (כאן יש הזדמנות להתלונן על חוסר האוריינות הטכנולוגית של האקדמיה, שעדיין מפיצה תוכניות ב-pdf בלבד ומקיימת הרשמה במייל(!), אבל בואו נתרכז לשניה בדברים הטובים). 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה